Peter J. Birch dla Firleja (koncert online)

Peter J. Birch wystąpi na stronie YouTube "firlejclub" w ramach cyklu koncertów specjalnych "Firlej online".

Uruchomiliśmy sprzedaż wirtualnych biletów na akcję „Firlej online”. Zachęcamy do zakupu biletów-„cegiełek” (szczegóły).

Data wydarzenia:
2020-05-01, godz. 20:00
Bilety:
10,00 zł (przedsprzedaż)
10,00 zł (w dniu wydarzenia)
Sprzedaż biletów:
zakup biletu jest formą wsparcia akcji "Firlej online" (nie jest obowiązkowy)

Data premiery: 01.05.2020 o godz. 20:00 na stronie YouTube. 

Peter J. Birch

Gdy w dzisiejszych czasach ktoś decyduje się grać i komponować folk, alt-country czy americanę, to musi mieć do tego dobry powód i jeszcze lepsze umiejętności. Tak jest w przypadku Piotra Jana Brzezińskiego, muzyka, który już od ponad 10 lat udowadnia, że muzyka gitarowa ma się dobrze pod warunkiem, że ma się na nią pomysł. Tych pomysłów artyście z Wołowa nie brakuje.

Foto: Karolina Pędlowska

Peter J. Birch, gdyż pod takim pseudonimem tworzy Brzeziński, to człowiek-orkiestra, który niezależnie od tego czy na scenie występuje w pojedynkę czy ze składem muzyków, potrafi zbudować unikatową atmosferę już po kilku taktach. Swoją karierę zainaugurował w 2010 roku wydając EP „In My Island”. Kolejne wydawnictwa kształtowy jego styl, który przypadł do gustu nie tylko słuchaczom, lecz znalazł także uznanie w opinii dziennikarzy czy organizatorów największych festiwali. Na koncie Petera J. Bircha są występy nie tylko na najważniejszych imprezach w kraju, takich jak Opener czy OFF Festival, lecz także zagranicą, gdzie miał okazję zaprezentować się publiczności wielu państw Europy, a także zagrać trasę koncertową po Japonii, która zaowocowała wydaniem jego czwartego albumu "Inner Anxiety" na tamtejszy rynek.
Styl Petera J. Bircha przez lata nabierał rumieńców. Ciepłemu brzmieniu gitary akustycznej towarzyszy mocny, męski głos, w którym nie brakuje emocji. Warstwa liryczna jest równie ważna co brzmienie, o czym Brzeziński przekonuje na każdej ze swoich płyt. Choć wachlarz stylistyczny artysty z Wołowa jest szeroki to całokształt twórczości Petera J. Bircha należy uznać za wyjątkowo spójny. Muzykowi udaje się niesłychanie zgrabnie łączyć elementy folku spod znaku Williama Fitzsimmonsa z akcentami alt-country w stylu Bonnie 'Prince' Billy, Wilco czy Okkervil River. Co ciekawe, w brzmieniu Brzezińskiego z łatwością odnajdą się fani Neila Younga czy Nicka Cave’a, ale trzeba oddać, że Birchowi nie brakuje odwagi, by wychodzić poza ramy muzyki gitarowej i eksperymentować z elementami elektroniki, podobnie jak robią to Damien Rice czy James Vincent McMorrow. Wspólnym mianownikiem wszystkich wcieleń Bircha jest autentyczność, która wybija się na pierwszy plan niezależnie od towarzyszącego jej dźwiękowego anturażu.

Peter J. Birch na Facebook, Bandcamp, Instagram oraz SoundCloud.

 

***

"Materiał, który prezentuję na filmiku, zawiera trzy zupełnie nowe piosenki w języku polskim. O ile "Do Gwiazd" można już było usłyszeć, a nawet obejrzeć w programie "Nowa Tonacja" na canal+, to "Furtki" pojawiały się tylko na ostatnich koncertach. Do tego wszystkiego doszła najświeższa i tematycznie chyba najbardziej aktualna "Pogarda Człowieka", która otwiera ten krótki koncert. Wszystkie nowe utwory znajdą się na kolejnej płycie, ale kiedy ona powstanie to wie niestety chyba tylko COVID-19. Pozostałe utwory to "Nine Horses" z debiutanckiego albumu z 2013 roku, oraz "Under The Willows". "Melinda" i "Quarantine" z ostatniej płyty "Inner Anxiety", wydanej w 2018 roku.

Cieszę się na ten koncert. Szczerze mówiąc, nie planowałem występu online sam z siebie. Z różnych przyczyn nie miałem nastroju, ani sił na taką akcję, szczególnie na początku pandemii. Rząd kpi z nas na każdym kroku. Media podjudzają wszystko i wszystkich. Ludzie się gubią przez przesyt wiadomości i dezinformację. Jest to niezwykle trudne do zniesienia. Nie każdy ma silną psychikę, a w obecnej sytuacji takich osób tylko przybywa. A niestety niewiedza i ignorancja często tylko dokładają takim do pieca. Stąd chciałbym ten koncert zadedykować wszystkim tym, którym jest teraz naprawdę ciężko. Z różnych przyczyn i różnych powodów. Nieistotne jakich. Wszyscy mamy prawo czuć się źle i o tym mówić, jeżeli mamy na to ochotę. Życzę Wam wszystkiego dobrego w tym trudnym czasie. Pamiętajcie, nie jesteście sami."

Peter J. Birch vel Piotr Jan Brzeziński

Wydarzenie na Facebooku.

Data publikacji: