Pierzajki - warsztaty tkackie

Zapraszamy na zajęcia odbywające się w Kawiarni Sąsiedzkiej w każdą sobotę

Data wydarzenia:
2020-02-01, godz. 16:00
Bilety:
10,00 zł (przedsprzedaż)
10,00 zł (w dniu wydarzenia)

Zapraszamy na zajęcia odbywające się w Kawiarni Sąsiedzkiej w cyklu warsztatów pt. Pierzajki. Ta symboliczna nazwa nawiązuje do tradycyjnych spotkań wiejskich, na których kobiety darły/rwały pierze. Te spotkania były potrzebne: każda zapobiegliwa matka hodowała gęsi, by z ich piór zrobić córce pierzynę i poduchy, element wiana młodej panny. Wieczory te upływały na rozmowach, opowiadaniu niezwykłych historii, a często – jak to wśród kobiet bywa - na zwykłym plotkowaniu. W kawiarni może i nie będziemy rwali ptasich piór, za to zajmiemy się wymierającym rzemiosłem chałupniczym, przenosząc ludowe zwyczaje na Grabiszyńskie tereny.
W trakcie tych zajęć Splotka będzie uczyć:

  • wyrabiać tradycyjne tkaniny ze wsi polskich (serwety, bieżniki, oprawki i zakładki, krajki)
  • robić na drutach i szydełku (czapki, skarpety, papucie, rękawiczki, szale)\
  • haftowania (makatki, ręczniki, chusteczki i chusty)
  • szycia „po staremu” (torby na warzywa i owoce, woreczki na zioła itp.)

Szczegóły konkretnych zajęć będą pojawiały się co tydzień na stronie Kawiarni Sąsiedzkiej. Zajęcie przeznaczone są dla osób dorosłych i obejmują zakres wszystkich technik związanych ze splotem, szyciem i haftem.


Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o zgłaszanie się na maila: splotkaart@gmail.com lub bezpośrednio na - Splotka do czwartku poprzedzającego piątkowe warsztaty.

Spotykamy się w każdą sobotę o 16:00 w Kawiarni Sąsiedzkiej (Grabszyńska 56).

Wstęp płatny: za udział w warsztatach płatność realizowana jest w systemie miesięcznym (40 zł za 4 spotkania). Szczegóły płatności tutaj.

Więcej informacji: na Facebook

Data publikacji: