FIRLEJ - Koncerty-Edukacja-Wystawy

Trwa wczytywanie danych ...

 
HOME
Firlej Zaprasza

Zapraszamy do udziału i uczestnictwa w inicjatywach kulturalnych oraz społecznych, które będą odbywać się pod opieką Klubu Firlej w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Wiosną 2017 roku, w ramach I fazy projektu, przeprowadziliśmy diagnozę potencjału kulturotwórczego osiedli sąsiadujących z ODA Firlej, którą zwieńczył konkurs na inicjatywy lokalne. Do konkursu zgłoszono 16 inicjatyw, z których do realizacji zostało wybranych - przez jury złożone z osób składających wnioski -  7 Inicjatyw. Na ich realizację, w ramach II fazy projektu, otrzymaliśmy od Narodowego Centrum Kultury 22 tys. zł.

Wydarzenia ruszają już od drugiej połowy września, a trwać będą do początku listopada. Regularnie, na naszym profilu oraz na stronie internetowej Firleja, będą pojawiać się informacje i aktualności o każdym wydarzeniu. Pierwsza inicjatywa startuje już 18 września!

Przypominamy jeszcze raz zwycięskie inicjatywy:  

CZASOPRZESTRZEŃ – OTWARTA WYMIANA UMIEJĘTNOŚCI - cykl wydarzeń, gdzie uczestnicy będą mogli dzielić się swoimi kompetencjami. Wymiana umiejętności obejmuje 5 kategorii (języki, sport, rzemiosło, duchowość, życie codzienne). Wykonawcami projektu będą osoby prywatne zaproszone do podzielenia się swoją pasją, adresatami będą lokalni mieszkańcy.

U KWAŚNEGO ŹRÓDŁA MURALE PODNOSZĄ SĄSIEDZKIE MORALE - międzypokoleniowe warsztaty edukacyjno-artystyczne, które doprowadzą do powstania murali na m.in. dwóch powierzchniach w obrębie podwórek w okolicach ul. Stalowowolskiej, Tarnobrzeskiej i Kruczej. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci, rodziców oraz seniorów i będą odbywać się cyklicznie.

SPOTKANIA W LABORATORIUM SZTUKI - cykl międzypokoleniowych, otwartych warsztatów plastycznych połączonych z wystawami sztuki. Zaplanowanych jest 9 spotkań warsztatowych oraz 3 wernisaże wystaw. Projekt odbędzie się w lokalu fundacji przy ul. Rejtana 3.

DWORZEC PEŁEN KULTURY - wydarzenie na terenie Dworca Świebodzkiego i w okolicy, w którego skład będzie wchodzić szereg atrakcji i inicjatyw, takich jak m.in.: warsztaty, historyczny spacer po Dworcu Świebodzkim i okolicach z przewodnikami, koncerty, prezentacja sprzętu muzycznego oraz minibazar.

PORTRETY – RODZINA Z GRABISZYŃSKIEJ - cykl warsztatów artystycznych wykorzystujących sztuki tradycyjne i sztuki digital. Tematem warsztatów jest portret rodzinny w kontekście miejsca zamieszczania

GRA MIEJSKA – SKĄD TEN DZBANEK - gra miejska, która będzie formą spaceru historycznego z mapą, połączonego z rozwiązywaniem zadań, łamigłówek, szukaniem informacji itd. W grze będzie można wziąć udział zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi.

MUZA – CZYLI MAŁA UCZELNIA ZAOCZNIE - spotkania obejmujące integrację międzypokoleniową podczas wspólnej nauki dzieci i rodziców. Projekt obejmuje stworzenie wspólnego kręgu, warsztatów edukacyjnych, czasu na pracę własną i przestrzeni do realizacji własnych projektów.

 

Zobacz pełny harmonogram wydarzeń

 

 


27.06.2017

 

ZWYCIĘZKIE PROJEKTY INICJATYW WYŁONIONE! 

 

 

Mieszkańcy osiedli sąsiadujących z Firlejem zaangażowali się w kulturę lokalną. Aż 16 wniosków zostało zgłoszonych do wieńczącego program Firlej Zaprasza konkursu! 27 czerwca na spotkaniu, podczas którego każdy z uczestników w trakcie 5-minutowej prezentacji mówił o swoim pomyśle, odbyło się głosowanie. Jury, złożone z jednego przedstawiciela każdej inicjatywy, zadecydowało o realizacji maksymalnej liczby 7 projektów. 

 

  • CZASOPRZESTRZEŃ – OTWARTA WYMIANA UMIEJĘTNOŚCI - cykl wydarzeń, gdzie uczestnicy będą mogli dzielić się swoimi kompetencjami. Wymiana umiejętności obejmuje 5 kategorii (język, sport, rzemiosło, duchowość, życie codzienne). Wykonawcami projektu będą osoby prywatne zaproszone do podzielenia się swoją pasją, adresatami będą lokalni mieszkańcy.

  • U KWAŚNEGO ŹRÓDŁA MURALE PODNOSZĄ SĄSIEDZKIE MORALE - międzypokoleniowe warsztaty edukacyjno-artystyczne, które doprowadzą do powstania murali na m.in. dwóch powierzchniach w obrębie podwórek w okolicach ul. Stalowowolskiej, Tarnobrzeskiej i Kruczej. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci, rodziców oraz seniorów i będą odbywać się cyklicznie. 

  • SPOTKANIA W LABORATORIUM SZTUKI - cykl międzypokoleniowych, otwartych warsztatów plastycznych połączonych z wystawami sztuki. Zaplanowanych jest 9 spotkań warsztatowych oraz 3 wernisaże wystaw. Projekt odbędzie się w lokalu fundacji przy ul. Rejtana 3. Weźmie w nim udział łącznie od ok. 50 do 150 osób (aktywnych uczestników i widzów) w różnym wieku. 

  • DWORZEC PEŁEN KULTURY - wydarzenie na terenie Dworca Świebodzkiego i w okolicy, w którego skład będzie wchodzić szereg atrakcji i inicjatyw, takich jak: warsztaty (scratch z DJ’em Krótkim, trzygodzinne warsztaty z produkcji muzycznej z trzema nauczycielami Szkoły Muzyki Nowoczesnej, cztery ogólnodostępne stanowiska z instrumentami muzycznymi Novation Circuit), muzyczne pogotowie, historyczny spacer po Dworcu Świebodzkim i okolicach z przewodnikami, stanowisko DJ Shopu z prezentacją sprzętu oraz mini-bazarem, PKP Nieruchomości: prezentacja lokali na Dworcu Świebodzkim, Odra Studio: warsztaty z grafiki użytkowej, Projekt Rośliny: jak dbać o domową zieleń, DJ sety oraz koncerty artystów i artystek związanych ze Szkołą Muzyki Nowoczesnej, jak również TONAMI, koncert zespołów z lokalnej społeczności, domowe wypieki: stanowisko gastronomiczne, na którym lokalna społeczność może sprzedawać swoje przetwory oraz wypieki.

  • „PORTRETY – RODZINA Z GRABISZYŃSKIEJ” - CYKL WARSZTATÓW ARTYSTYCZNYCH – SZTUKI TRADYCYJNE, SZTUKI DIGITAL - cykl warsztatów artystycznych, których tematem jest portret rodzinny w kontekście miejsca zamieszkania. Pierwsza część to zajęcia z materiałami plastycznymi i wykonaniem projektu w oparciu o techniki tradycyjne. Druga część zajęć odbywać się będzie w pracowni komputerowej, gdzie uczestnicy wykonają grafikę komputerową. Podsumowaniem cyklu warsztatowego będzie wystawa prac wykonanych przez uczestników.

  • GRA MIEJSKA – SKĄD TEN DZBANEK - gra miejska, która będzie formą spaceru historycznego z mapą, połączonego z rozwiązywaniem zadań, łamigłówek, szukaniem informacji itd. W grze będzie można wziąć udział zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi. Po spacerze odbędzie się spotkanie przy kawie i ciastku z uczestnikami, zebranie informacji zwrotnych oraz wybranie najciekawszych miejsc z gry miejskiej.

  • MUZA – CZYLI MAŁA UCZELNIA ZAOCZNIE - spotkania obejmujące integrację międzypokoleniową podczas wspólnej nauki dzieci i rodziców. Projekt obejmuje stworzenie wspólnego kręgu, warsztatów edukacyjnych, czasu na pracę własną, przestrzeń do realizacji własnych projektów i podsumowania.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obrad Jury!

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj raport z  diagnozy potencjału kulturotwórczego osiedli: Grabiszyn-Grabiszynek, Przedmieście Świdnickie, Gajowice

 


05.06.2017 

Ruszył konkurs na realizację inicjatyw lokalnych!

 

850 x 400_KONKURS_STRONA2.png

 

Firlej ogłasza konkurs na realizację inicjatyw kulturalnych. Ma on na celu wyłonienie najciekawszych propozycji na działania o charakterze lokalnym, które zostaną zrealizowane na terenie osiedli skupionych wokół ODA Firlej (Przedmieście Świdnickie, Grabiszyn-Grabiszynek, Gajowice). Autorami, jak również wykonawcami projektów, będą sami mieszkańcy lub osoby związane z tym obszarem.

Konkurs trwa od 5.06. 2017 r. do 21.06.2017 r. W tym czasie będzie można zgłaszać wnioski na inicjatywy o charakterze kulturalnym, artystycznym, edukacyjno-kulturalnym lub kulturalno-społecznym skierowane do mieszkańców osiedli. Mile widziane będą inicjatywy z możliwością późniejszej kontynuacji o charakterze: prospołecznym, obywatelskim, międzypokoleniowym, a także integracyjnym.

Konkurs zakłada przyznanie od 3 do 7 inicjatyw, na które przeznaczona jest ogólna pula finansowa 22 000 zł.

Formularze konkursowe dostępne są w wersji papierowej w biurze Firleja (w dni powszednie w godz. od 9:00 do 15:00, ul Grabiszyńska 56) oraz w Kawiarni Sąsiedzkiej w Firleju (w godz. otwarcia kawiarni). Formularz i regulamin znajdziecie u dołu strony.

Wnioski konkursowe należy składać w terminie od 5.06.2017 r. do 21.06.2017 r. w formie papierowej w biurze lub elektronicznej, wysyłając na adres email: konkurs@firlej.wroc.pl

Linki do pobrania:

1. Regulamin konkursu

2. Formularz konkursowy - wersja do druku

3. Formularz konkursowy - wersja do wypełnienia

 

Projekt “Firlej Zaprasza” jest realizowany przez Ośrodek Działań Artystycznych Firlej i jest współfinansowany środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017.”

 


 

11.04.2017

Podsumowanie czterech spotkań z Cyklu Spotkań Osiedlowych

 

firlej zaprasza-cykl spotkań osiedlowych

 

Jesteśmy po pierwszym spotkaniu z cyklu Razem Dla Naszego Osiedla!Było to bardzo udane popołudnie za co bardzo Wam dziękujemy!

 

Co udało Nam się wspólnie wypracować?

 


- wyznaczyliśmy najczęściej uczęszczane trasy na osiedlu Grabiszyn-Grabiszynek,
- przybliżyliśmy sobie nasze historie związane z osiedlem,
- wyszukaliśmy osiedlowych działaczy,
- odpowiedzieliśmy na pytanie jak korzystam z kultury,

 

Jeżeli jesteście zainteresowani wynikami pierwszej diagnozy potencjału kulturotwórczego na naszym osiedlu piszcie do nas, chętnie je udostępnimy.

 

pierwsze spotkanie osiedlowe

 

pierwsze spotkanie osiedlowe

 

pierwsze spotkanie osiedlowe.

 

a tutaj kolejka po pyszną kawę serwowaną w naszej Kawiarence Sąsiedzkiej ☕ 🍩 🍰

 

 Na drugim spotkaniu z Cyklu Spotkań Osiedlowych dla odmiany rozawialiśmy o...Firleju! Czego oczekujesz od naszej instytucji? Co robimy dobrze, a co źle? W jaki sposób możemy Ci ułatwić przychodzenie do nas? Jak poprzednio frekwencja i cudowna energia dopisały! 

 

drugie spotkanie osiedlowe

 

drugie spotkanie osiedlowe

 

drugie spotkanie osiedlowe

 

Na kolejnym, trzecim spotkaniu stolikowym ustaliśmy zasady i kryteria konkursu na inicjatywy lokalne. To było bardzo pracowite spotkanie! Dziękujemy za zaangażowanie 😍

 

trzecie spotkanie stolikowe

 

trzecie spotkanie stolikowe

 

trzecie spotkanie stolikowe

 

 

 

Ostatnie spotkanie stolikowe mieliśmy przyjemność zorganizować w Centrum Historii Zajezdnia  Dziękujemy za frekwencję i za cudowną energię!

 

 

 

trzecie spotkanie stolikowe

 

trzecie spotkanie stolikowe

 

trzecie spotkanie stolikowe

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

Społeczność