"Kartoteka" Tadeusza Różewicza w plenerze

Wrocławski Teatr Plenerowy przygotowujemy się intensywnie do tegorocznej edycji, która dedykowana jest Tadeuszowi Różewiczowi. 

"Wrocławski Teatr Plenerowy, to inicjatywa która od czterech lat gości w parkach i na skwerach Wrocławia. Zrodziła się z potrzeby kontaktu wrocławian ze sztuką teatru i potrzebą aktorów, w tym roku szczególnie silną, potrzebą wyjścia z teatrem do widza.

Oto w czasie wakacji, kiedy w instytucyjnych teatrach trwają urlopy, ukonstytuował się teatr, który nie potrzebuje budynku,  zaplecza technicznego, przygotowanej sceny, zapadni, sznurowni, wyściełanych foteli. Sceną jest trawnik, widownia zasiada na leżakach a teatr rodzi się pomiędzy aktorami a publicznością.

Autor plakatu: Emose Uhunmwangho

Do tej pory, przez kolejne trzy edycje, spektakle graliśmy w sierpniu. Ten rok jest wyjątkowy - to rok setnych urodzin Tadeusza Różewicza, poety i dramaturga, honorowego obywatela Wrocławia. Dlatego od samego początku, postanowiliśmy tegoroczną edycję dedykować właśnie Różewiczowi. Zdecydowaliśmy się wystawić w plenerze którąś z Jego sztuk. Ponieważ teatr plenerowy ma swoja specyfikę, jest otwarty na każdego widza, także (a może zwłaszcza) tego niewyrobionego, dla którego być może będzie to pierwszy kontakt z teatrem, od początku braliśmy pod uwagę dwa tytuły: ODEJŚCIE GŁODOMORA (treść ko0responduje z pandemią i jest niezwykle współczesna: konsumpcja, zamknięcie i ofiarowanie swojego głodowania światu) i KARTOTEKĘ (tytuł najbardziej znany, najmocniej kojarzony z autorem, chociaż to pierwszy dramat Poety. Treść silnie koresponduje ze współczesnością - oto w zamknięciu, leżac na łóżku, robimy bilans swojego życia).

Postawiliśmy na KARTOTEKĘ. Po doświadczeniach słynnej realizacji genueńskiej grupy studentów (od słynnej rozmowy Tadeusza Różewicza z Konstatntym Puzyną na łamach DIALOGU minęło przeszło 60 LAT) i po wrocławskim doświadczeniu z KARTOTEKĄ  w reżyserii Michała Zadary we Współczesnym, wierzymy, że może to się udać. Przedstawienie, które dzieje się w parku, na żywo, nie jest ograniczone budynkiem teatru" (oryginał: tutaj).

Spektakle będą grane w każdą niedziele od 13 czerwca do 11 lipca, w następujących lokalizacjach:

13 czerwca 2021 - Park Południowy, Psia Łączka - dojazd od ul. Kutnowskiej. Spektakl godz. 18:00. Wydarzenie na Facebooku.

20 czerwca 2021 - Park Staszica, lokalizacja na polanie obok kontenera ESK. Spektakl godz. 18:00. Wydarzenie na Facebooku.

27 czerwca 2021 - Park Tarnogajski, dojazd od ul. Bogedaina. Spektakl godz. 18:00. Wydarzenie na Facebooku.

4 lipca 2021 - Park Na Niskich Łąkach, dojazd od ul. Na Niskich Łąkach, lub od ul. Żabia Ścieżka. Spektakl godz. 18:00. Wydarzenie na Facebooku.

11 lipca 2021 - Park Tołpy, polana w okolicach kontenera ESK, wjazd od ul. Nowowiejskiej. Spektakl godz. 18:00. Wydarzenie na Facebooku.

Występują: Aleksandra Dytko, Angelika Wójcik, Dariusz Maj, Robert Chmielewski, Michał Szwed, Marek Kocot.

Opracowanie tekstu i reżyseria: Marek Kocot.

--

Wstęp na spektakle jest bezpłatny, bo projekt sfinansowany jest przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wpis w kategorii: Aktualności