FIRLEJ - Koncerty-Edukacja-Wystawy

Trwa wczytywanie danych ...

WROCloveUKRAINA Wejście na Wchód / Вхід на Схід 27-29.10.2017

Data: 27 Października 2017
Godzina: 19:00
Wstęp: 0,00 PLN
 

 

Fundacja Działalności Artystycznej „Hermetyczny Garaż” we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016 (Europejska Stolica Kultury – Wrocław 2016), Fundacją Ukraina oraz Ośrodkiem Działalności Artystycznej „Firlej” przy wsparciu Urzędu Miasta Wrocławia w dniach od 27 do 29 października 2017 roku realizują projekt I edycji Festiwalu Twórczej Współpracy „WROCloveUKRAINE”, którego pierwsza odsłona przebiegnie pod hasłem „Wchid na Schid” czyli „Wejście na Wschód”.

Głównymi uczestnikami tej edycji festiwalu będą wybitni ukraińscy pisarze, zdobywcy m.in. wrocławskiej nagrody literackiej Angelus, JURIJ ANDRUCHOWYCZ oraz SERHIJ ŻADAN. Tym razem nie wystąpią w tradycyjnej roli pisarzy, których spotkania z publicznością polega zazwyczaj na wieczorach autorskich, ale zaprezentują się razem z innymi artystami (muzykami, twórcami wideo, plastykami) z Polski, Ukrainy i Białorusi, w roli performerów i wykonawców prezentującymi swoją twórczość w niestandardowy sposób. 

JURIJ ANDRUCHOWYCZ razem z wrocławskim zespołem KARBIDO, z którym współpracuje od 2005 roku, zaprezentują premierowy koncert z materiałem z nowej, piątej wspólnej płyty pt. „LITOGRAFIE”. Pisarz wystąpi również razem z artystami ze Lwowa i Iwano-Frankiwska ze spektaklem literacko- muzyczno-wizualnym „ALBERT ALBO NAJWYŻSZA FORMA STRATY”, opartym na jednym z rozdziałów jego najnowszej, jeszcze nie wydanej książki. Z kolei SERHIJ ŻADAN razem z Olą Mychajluk oraz z artystami z Białorusi, Ukrainy i Polski, zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce spektakl muzyczno- multimedialny „ROZDILOVI” będący metaforycznym pokazaniem wojennej rzeczywistości wschodniej Ukrainy, przefiltrowany przez poetycki język tego wybitnego ukraińskiego poety z tworzoną na żywo wyjątkową scenografią Mychajluk złożoną ze znaków, słów, wyrazów. Z tym spektaklem artyści w 2016 roku, odwiedzili 6 przyfrontowych miast Wschodniej Ukrainy, prezentując go mieszkańcom odciętym nie tylko od zasobów materialnych i żyjących w trudnych warunkach zagrożenia wojennego ale pozbawionymi również dostępu do kultury i sztuki.

Między innymi z tego powodu ważnym wydarzeniem w ramach festiwalu będzie panel dyskusyjny pt. „Czy można uprawiać kulturę w stanie zagrożenia”, w którym oprócz Żadana i Andruchowycza, wezmą też udział inni artyści z Ukrainy – Lia i Andrij Dostliew z Doniecka (obecnie mieszkający w Polsce) oraz przedstawicielki agencji ArtPole, które realizują artystyczne projekty na Krymie (przed aneksją) oraz we wschodniej Ukrainie (po Majdanie). 

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU

WROCloveUKRAINE czyli WCHID NA SCHID 

 

27 października (piątek)

ODA FIRLEJ

godz. 19:00 

Andruchowycz (UA) & Karbido (PL) „LITOGRAFIE” - koncert i premiera płyty

Andruchowycz & Karbido „LITOGRAFIE” koncertowa premiera piątego albumy Jurija Andruchowycza (UA) oraz zespołu Karbido (PL). Kolejna odsłona, trwającej ponad 10 lat twórczej współpracy wybitnego ukraińskiego pisarza oraz wrocławskiej grupy, tym razem w nowym, bardziej polsko-ukraińskim składzie. Nowy materiał oparty jest na podstawie nieznanych do tej pory w Polsce cyklu wierszy Andruchowycza pt. „Litografie starego Stanisławowa” i stanowi też premierę ich polskiego tłumaczenia.

Wykonawcy: Jurij Andruchowycz (UA) – głos; Ihor Hnydyn (UA) – perkusja; Tomasz Sikora (PL) - saksofony; Marek Otwinowski (PL) – bas

www.karbido.com 

28 października (sobota)

FUNDACJA UKRAINA / CUKR (Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju ul.Ruska 46A)

godz. 13:00

 

Wernisaż / prezentacja prac Lia Dostliev i Andrij Dostliev (Donieck) „Wylizując rany wojenne” (Licking War Wounds) – pary artystów z Doniecka mieszkających obecnie w Polsce. Lia i Andrij w swoich pracach próbują w metaforyczny sposób pokonać ciążącą nad ukraińskim społeczeństwem traumę dotyczącą wojny we wschodniej części kraju, utraty swojego miejsca zamieszkania oraz imigracji z terenów objętych działaniami wojennymi.

www.liadostlieva.org/licking-war-wounds/

 

*

 

ART POLE "WCHIDnaWSCHID" / ВХІДнаСХІД - prezentacja działań artystycznych i społecznych kijowskiej agencji Artpole prowadzonych na wschodzie Ukrainy oraz Krymie.

www.artpole.org

 

*


Panel dyskusyjny
“Czy można uprawiać kulturę w stanie zagrożenia” Serhij Żadan, Jurij Andruchowycz, Ola Mychajluk (Art-Pole), Lia i Andrij Dostliew

Dyskusja na temat czy da się i czy w ogole mozna uprawiać kulturę w stanie zagrożenia (wojna w Ukrainie). Dyskusja dotyczyć też będzie konteksktu imigrantów zarobkowych z Ukrainy mieszkających we Wrocławiu. Czym jest dla nich kultura, czy mają na nią czas i siłę, czego oczekują w tej sytuacji po miejscu swojego tymczasowego a być może stałego zmieszkania.

 

 

***

 

ODA FIRLEJ

godz. 19:00

 

OLA MYCHAJLUK & SERHIJ ŻADAN „ROZDILOVI ” - premiera polska

Spektakl poetycko-muzyczny odnoszący się metaforycznie do obecnej sytuacji w Ukrainie z oryginalnymi tekstami wykonywanymi na żywo przez zdobywce Angelusa 2015, Serhija Żadana oraz zaproszonych gości z Polski i Białorusi.

Wykonawcy: Serhij Żadan (UA) - głos, Olya Mychajluk (UA) - litery , Aleksy Worsoba (BL) - akordeon Tomasz Sikora (PL) - soundbox

29 października (niedziela)

ODA FIRLEJ godz. 19:00

 

 

„ALBERT ALBO NAJWYŻSZA FORMA KARY” - premiera wrocławska

Wrocławska premiera literacko-muzyczno-wizualnego performensu nawiązującego w treści do jednego opowiadania z najnowszej, niewydanej jeszcze j książki Jurija Andruchowycza, a będącej zbiorem historii o wybitnych szachrajach wszystkich czasów. W centrum widowiska rozgrywa się historia Alberta Wyrozemskiego, który chcąc uniknąć kary śmierci za swoje oszustwa, godzi się oddać duszę diabłu. Podpisana krwią ugoda jednak, jak się okazuje, nie działa i oto pewnego jesiennego dnia roku 1641 Albert zostaje spalony na lwowskim rynku. Spektakl w interpretacji samego autora oraz zaproszonych artystów z Ukrainy (Lwów i Iwano-Frankiwsk)

Wykonawcy: Jurij Andruchowycz – głos, Uliana Horbaczewska – głos, Mark Tokar - kontrabas, Anatolij Bielow – grafika, VJ-Group Cube - wideo-art, Wiktor Nowożyłow - dźwięk

youtu.be/bzNlLKX-C30

 

**** 


Planowane są również wydarzenia towarzyszące, o których będziemy sukcesywnie informować.

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY NA PODSTAWIE WEJŚCIÓWKI. ODBIÓR WEJŚCIÓWEK W ODA FIRLEJ LUB CUKR (FUNDACJA UKRAINA) OD 09.10.2017 

Kalendarz wydarzeń

Społeczność